Většina maminek po porodu si co nejdříve přeje mít postavu jako před těhotenstvím, a tak začne cvičit každou volnou chvilku – skákat přes švihadlo, cvičit sklapovačky, sed lehy, prkno a různé výzvy nebo populární videotréninky podle youtube.

Což by nebyl takový problém, pokud by jim někdo po šestinedělí zkontroloval, jestli nemají diastázu a zeptal se na stav jejich pánevního dna (inkontinenci = únik moči). Diastáza je rozestup přímého břišního svalu, který se bohužel ve velkém množství případů po šestinedělí nevrátí do původního stavu a problém je na světě.

Nevhodným cvičením si diastázu člověk může zafixovat a potom náprava trvá o dost déle a jde to pomaleji. Případně se bříško ještě zhorší, přidají se bolesti zad nebo to skončí kýlou či vyhřezlou ploténkou.

Když jsem toto říkala maminkám, které chodí na mé lekce, reagují slovy: “To ale nemůžu cvičit nic a břicho nikdy nezhubnu”. OMYL! Což jsem jim i řekla a vysvětlila. Většina maminek si stejně myslí své a cvičí vesele dál.

Vše se změnilo až od doby, kdy jsem zveřejnila fotky “před a po” dvou maminek, které se mnou cvičily necelé dva měsíce cviky určené na diastázu a pánevní dno. Najednou se strhla lavina telefonátů a zpráv, které mě těší a moc si toho vážím, ale chtěla bych upozornit na jednu věc. Ta fyzická stránka a úbytek centimetrů je “jen” vedlejší efekt.

Každá bychom si měla uvědomit, že tady jde v první řadě o závažnější věci než jen “špek” (jak s oblibou slyším skoro od každé:-)). 
Většina z vás neřeší pánevní dno, protože to není vidět. 
Většina z vás, co máte hubené břicho, neřešíte ani diastázu, protože bez břišáků nemůžete žít nebo se stydíte na skupinovkách říct, že břišáky cvičit prostě nebudete. 
Stejně tak se nechcete vzdát poskoků, protože bez nich přece nebudete spalovat. 
Tohle vše myslím ironicky! Samozřejmě, že můžete spalovat a potit litry potu i bez poskoků. A taky se můžete zbavit “špeku” na břiše bez břišáků. 
Kolik z vás několikrát týdně cvičí na lekcích cviky na břicho? A máte tam ty buchty? Nebo cvičíte břicho zuby-nehty, trpíte u toho bolestí beder a břicho je pořád stejné nebo naopak ještě horší?

Měly byste si ale uvědomit, že ty holky, které obdivujete a díky kterým se strhla taková lavina zpráv a telefonátů (kterých si fakt vážím!), tak ty opravdu neběhají, nechodí na trampolínky, necvičí břišáky, dokonce ani nedrží diety nebo na fotkách nemají zatáhnuté břicho. A není to photoshop!
 Ony ale začaly proto, aby si upravily bolesti zad, inkontinenci a diastázu. Pro ně byla důležitá zdravotní stránka a jejich pocit. A to “hubnutí” braly jako příjemný vedlejší bonus. Vlastně do včerejška nevěřily tomu, že tam vůbec nějaký úbytek je. Neměřily se, nezkoušely to. Až jsem jim poslala fotky, spadla nám všem třem brada. A o tom to je! 
Ony začaly, protože se pevně rozhodly, že chtějí zase s dětmi skákat na trampolíně nebo běhat bez vložky. Že nechtějí skončit s kýlou nebo vyhřezlou ploténkou. 
Že zkrátka chtějí žít plnohodnotný život. 
Vědí, že pokud s tím nic neudělají teď, pravděpodobně se situace bude jen horšit. Když ne teď, tak za 5 – 10 – 20 let. A to ani nemluvím o menopauze, kdy se to všechno zúčtuje. Ať to špatné, čím jste tělo trápily, tak to dobré, jak jste si ho hýčkaly.

Většina máte pocit, že nemůžete vlastně sportovat tím pádem vůbec. Že nemůžete chodit na skupinovky a měly byste doma ležet. To vůbec ne! Vše se dá dělat s rozumem a i ta skupinovka jde absolvovat tak, abyste si neublížily a přitom si zamakaly. Což se ostatně vše dozvíte na mých kurzech. 
”Moje” holky už ví, co na které lekci nemají dělat a samy si to nahrazují jinými vhodnými cviky. A nemají sebemenší problém.

Já vím, že každá chcete makat. Chcete mít pocit, že pro sebe děláte to nejlepší. Chcete se na lekci pořádně zapotit, chcete cítit svaly, že jste si mákly… ale to jde dělat i tak, aby se vaše pánevní dno a diastáza nezhoršovaly. 
Celkově asi maminky po porodu jsou ty nejtvrdohlavější a nejposedlejší postavou, a jsou schopné zvládnout cokoliv. I já taková byla. 
Mám po dvou císařských řezech, rizikových těhotenstvích. 
O diastáze a pánevním dnu jsem neměla ani ponětí. Brala jsem to jako něco normálního, co samo přejde a co má každá. 
Cvičila jsem podle Jillian, Zuzky Light, běhala, cvičila doma a makala na sobě s naprosto čistým svědomím.

Jakmile jsem ale zjistila, že mám diastázu a pozjišťovala co nejvíc informací, cviky na břicho jsou pro mě tabu (což samy vidíte na lekcích). 
Já vím, že možná dost z vás si řekne, že vám nemám co radit, protože většina lidí si představuje trenérky jako vyzábliny se svalnatým tělem. Přitom já mám uplně normální postavu. 
Ale víte co? Já jsem se sebou teď spokojená. Snad poprvé v životě. Cvičím s vámi na tabatě, cvičím Piloxing, a co by se nemělo na pánevní dno a diastázu vynechávám a nahrazuju jinými cviky, které dávám na výběr i vám. 
Když se necítím ok, cvičím míň a víc drtím vás, to je výhoda trenérů. Respektuju svoje tělo a nejdu přes mrtvoly. 
A cvičím si doma cviky na hluboký stabilizační systém, jako s holkama na osobních tréninkách nebo na kurzech.

A světe, div se! Nemám dokonalé tělo jako modelka. Ale dřív bych Spartan Race prostě nedala. Teď jsem si ho zaběhla s radostí, úsměvem, celé jsem si to užila naplno, a o zádech, kolenu nebo břichu jsem ani nevěděla (až na ten těžký kýbl, kde jsem teda i zahřešila. Jediné, co jsem si uvědomila, je, že nevím, kde se ve mně vzala taková stabilita a síla. To jsem nikdy předtím neměla. Není to síla, že bych měla namakané ruce. Ale síla v CORE. Dřív bych se na kruzích neudržela ani chvilku a už vůbec bych je nepřeručkovala. Při prvním pokusu bych spadla. 
Stejně tak kondička. Protože trasa měla cca 7,5 km a já za poslední rok šla běhat fakt asi 5x (možná ani to ne, nevím).

 

Nebyla to brnkačka, ale byla to příjemná výzva. Neběželi jsme na čas, ale pro zážitek. A v cíli jsme si řekli, že bychom si dali i ten delší Spartan Race, že tohle rychle uteklo a něco tomu ještě chybělo… 
A tohle přesně byste mohly zkusit taky. Necvičit, abyste se zničily. Cvičit pro sebe, pro radost, pro ten pocit a soustředit se na svoje zdraví. Ne proto, že “MUSÍM” nebo že se musíte vyrovnat ostatním. Přestaňte se srovnávat. Vy nevíte, jestli zrovna ta namakaná holka s dokonalou postavou vedle vás nemá na tréninku inkontinenční vložku nebo v noci třeba nespí kvůli bolestem zad.

Všeho s mírou a rozumem. A ty centimetry a svaly přijdou s tím už postupně “samy” jako bonus.
 Takže jak říká můj muž Peter, “Všechno je v hlavě”. Pokud si to vše srovnáte a uděláte si jasno, dokážete fakt nemožné. 
My vám věříme. Věříte i vy samy sobě?

Jestli jste tento článek dočetly do konce, gratuluju. A pokud aspoň jedna z vás změní přístup a zamyslí se nad tím, měl tím pádem smysl a stálo to za ten čas.

Lucie Prušanská, DiS.

trenérka Piloxing, bodystyling, cvičení po porodu